wtorek, 16 kwietnia, 2024

Wszystko na temat HMB

Suplementy HMB – co o nich wiemy?

Jednym z często polecanych suplementów diety dla sportowców i kulturystów jest HMB. Na jego temat większość osób, wie niewiele, więc pora przybliżyć nieco charakterystykę tego preparatu.
Nazwa HMB powstała w wyniku skrócenia miana hydroksymetylomaślanu. Hydroksymetylomaślan jest produktem ubocznym powstałym po rozpadzie leucyny. Niewielkie ilości HMB mogą trafiać do organizmu wraz z pożywieniem, szczególnie mięsem niektórych gatunków ryb.
Na temat HMB było dosyć głośno w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to pomagał kulturystom w osiąganiu doskonałych efektów. Mimo to wspomina się o nim dość rzadko i niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego właściwości.
HMB wykazuje działania pomocne przy budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, równocześnie chroniąc mięśnie przed katabolizmem i wspomagając ich regenerację po treningową. Największe korzyści przynosi osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem i budowaniem muskulatury. Jest doskonałą alternatywą na początek suplementacji.