wtorek, 21 maja, 2024

Wszystko na temat HMB

HMB- co to jest?

Suplementy HMB znane są już od wielu lat i w pewnych kręgach sportowych odniosły one dość poważny sukces. Ich działanie łączy się z przyrostem masy mięśniowej, jak również i ze zwiększeniem siły i wytrzymałości. Jak się je stosuje i komu mają szansę pomóc?
Mianem suplementu HMB określa się hydroksymetylomaślan, produkt uboczny powstający w wyniku rozpadu leucuny. Sama leucyna jest jednym z aminokwasów wchodzących w skład BCAA, aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach. HMB powstaje z białek dostarczanych do organizmu z pożywieniem, jak i również można go znaleźć w mięsie niektórych ryb.
HMB polecany jest głównie osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z treningami siłowymi i budowaniem masy mięśniowej. Ma on ochronny wpływ na mięśnie. Poza tym doskonale wpływa na przyrost masy mięśniowej i działa anty-katabolicznie, zapobiegając rozpadowi mięśni. Uznaje się również inne pozytywne właściwości aminokwasu: wspiera regenerację mięśni po ćwiczeniach, obniża cholesterol, a nawet wspomaga spalanie tłuszczu.